Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

Unikátny Slovenský zabezpečovací systém proti krádeži pracovných strojov


Je len málo výrobcov, ktorí sa neboja verejne prezentovať, že ich zabezpečenie je neprekonateľné a majú na to dokonca aj potvrdenie z Ministerstva vnútra. Jedného takého máme aj priamo na Slovensku. Bližšie informácie a iné zaujímavosti nám priblížil konateľ firmy p. Richard Vámoš.

Pán Vámoš, mohli by ste, prosím, bližšie predstaviť vašu spoločnosť, kedy a kde vznikla, čím sa zaoberá?
Veľa ľudí, firiem a spoločností nás už určite pozná. Sme výlučne slovenská spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom, výrobou a montážou zabezpečovacích zariadení. Je to tak už 20 rokov. Prvý imobilizér od našej spoločnosti VAM sme uviedli na trh v roku 1999. Čo sa týka stavebných a pracovných strojov, v tomto segmente sa aktívne pohybujeme už viac ako 10 rokov.

Aký systém proti krádeži strojov ponúkate?
VAM 01 je šesťcestné elektromechanické zabezpečenie určené pre stavebné, lesné a poľnohospodárske stroje a tiež pre nákladné vozidlá i žeriavy. Pracovné stroje sú napriek svojej vysokej obstarávacej cene veľmi nedostatočne chránené proti krádeži. Poviem to veľmi jednoducho, my sa nesnažíme stroj nájsť, keď sa ukradne, my sa staráme

o to, aby sa neukradol. Ovládanie zabezpečenia VAM funguje veľmi jednoducho. Ak vložíme kazetku VAM na určené miesto, stroj funguje úplne štandardne. Ak ju však vyberieme, daný stroj sa nepohne ani o meter, a to môžete mať aj originálny kľúč. Tým, že ide o systém, ktorý bol od samotného počiatku vyvíjaný pre pracovné mobilné stroje, sú jeho súčasti mimoriadne odolné proti extrémnym stavebným podmienkam, ako napr. vlhkosť, prach či vibrácia, v ktorých sa pracovný mobilný stroj alebo nákladný automobil bežne používajú. Samotná montáž závisí od náročnosti a zložitosti konkrétneho typu stavebného stroja a trvá priemerne 3 až 5 hodín. Každý stroj zabezpečujeme individuálne a unikátne.

Čo sa vám doteraz podarilo dosiahnuť?
Veľa ľudí sa už, žiaľ, s touto situáciou stretlo, prídete na miesto, kde ste svoj stroj odstavili, a on tam nie je. Možno sa vám ho podarí nájsť, ale stojí to veľa času, energie a starostí. Vo väčšine prípadov sa však stroj nikdy nenájde, vaše investície sú v nenávratne a vy nemôžete pokračovať na dohodnutej zákazke. Je preto lepšie, keď vám stroj alebo nákladné vozidlo vôbec neukradnú! Doteraz sme zaznamenali vyše 400 nahlásených pokusov o krádež, pričom sa doposiaľ zabezpečovací systém VAM nepodarilo prekonať a tak odcudziť vozidlo ani pracovný stroj. Všetky naše systémy VAM sú schválené Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky a vyhovujú platným európskym normám. Systém (imobilizér, autoalarm) bol preverený odborom vedecko technického rozvoja Policajného zboru v Bratislave. Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky udelilo Certifikát E27 pre homologizáciu vozidlových poplašných systémov podľa predpisu EHK č.97. Naše zabezpečovacie systémy sú plne akceptované poisťovňami.

Na čo sa najviac zameriavate vo svojej profesii?
Tí, ktorí sa s nami a našou prácou už stretli, určite potvrdia, že je to práve kvalita ponúkaných produktov, ako aj profesionálne odvedené montáže. Svoje miesto na trhu sme si museli tvrdo vypracovať. Stálo to veľa úsilia, času a práce, ale nakoniec sa nám to podarilo. Sme jednotka na trhu zabezpečovania a sme na to právom veľmi hrdí.

Aké stroje ste schopní zabezpečiť?
Nerobíme rozdiely. Dlhé roky zabezpečujeme stroje JCB, ale, samozrejme, aj iné značky ako CATERPILLAR, CLAAS, FENDT a podobne. Keďže si robíme vývoj sami, sme schopní zabezpečiť proti krádeži akýkoľvek stroj.

V čom sa vaše zabezpečenie odlišuje od ostatných dostupných?
Je toho pomerne dosť. Zabezpečenie VAM 01 pre stavebné stroje zaistí blokovanie a ochranu proti:

 • chodu dopredu a dozadu
 • samotnému štartu motora
 • blokuje hydraulické systémy
 • zablokuje vstrekovacie čerpadlo paliva
 • zablokuje motorové snímače
 • zablokuje snímače, elektromagnetickej
 • cievky a ďalšie súčasti potrebné na uvedenie
 • stroja do prevádzky
 • použitiu diagnostického prístroja, ktorý sa používa pri identifikácií blokovaných obvodov
 • použitiu rôznych čítacích a dekódovacích zariadení
 • použitiu nelegálneho duplikátu kľúča
 • výmene ktorejkoľvek riadiacej jednotky
 • výmene spínacej skrinky
 • použitiu rušičky GPS/GPRS/GSM signálu

Zabezpečenie nie je možné obísť ani pri výmene spínacej skrinky, riadiacej jednotky, použití zduplikovaného kľúča a použití rôznych čítačiek stratených kódov.

Pán Vámoš, a nakoniec otázka na telo. Je to pravda, že je vaše zabezpečenie skutočne neprekonateľné?
Áno, je to tak. Za čas, ktorý potrebuje zlodej na krádež pracovného stroja je naše zabezpečenie neprekonateľné a stroj neukradnuteľný, nespojazdniteľný. Ako som už spomínal, zlodejovi nepomôžu žiadne dostupné techniky na to, aby so strojom mohol akokoľvek pohnúť. Nie sú to len moje „silné“ slová, ale hovorí to aj doterajšia prax.

Ak vás náš rozhovor s p. Vámošom o unikátnom zabezpečení pracovných strojov zo Slovenska zaujal, prípadne máte akékoľvek iné otázky, môžete sa na neho obrátiť osobne.

Celý tím VAM security je pre vás plne k dispozícii na:
+421 918 980 710
info@vamsecurity.com
www.autoalarm-vamos.sk