Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

Nasadenie žeriavu Liebherr 630EC-H 50 Litronic


Výstavba mosta v Komárne medzi Slovenskom a Maďarskom je nesporne náročný projekt. Centrálny mostový pilier, z ktorého budú ústiť nosné laná, sa skladá z oceľových segmentov, pričom niektoré vážia takmer 50 ton.

Na spoluprácu na výstavbe mosta bola prizvaná firma KRANIMEX, spol. s r. o., ako jeden z najväčších dodávateľov stavebných vežových žeriavov Liebherr v Slovenskej a Českej republike. Hlavná požiadavka na dodávku vežového žeriavu reflektovala nielen na parametre žeriavu, ale aj na maximálnu spoľahlivosť, efektívnosť, okamžité servisné zabezpečenie a flexibilitu. Na výstavbu mosta nasadila firma KRANIMEX žeriav Liebherr 630EC-H 50 Litronic.

Základ žeriava

Žeriav 630EC-H je osadený na vežovom systéme 24HC630 a jeho základové kotvy boli zabetónované priamo do základu mostového piliera.

Výšková úroveň základu sa nachádza pod úrovňou hladiny Dunaja. Preto bolo treba vytvoriť konštrukciu zo štetovnicových platní, ktorá uprostred toku vytvorila pevninu pod úrovňou hladiny vody.

Montáž žeriavu

Vzdialenosť osi vežového žeriava od brehu znemožnila na jeho stavbu použiť štandardný autožeriav, tak ako to býva pri zostavovaní vežových žeriavov na súši.
Na túto unikátnu akciu preto privolali najväčší plávajúci žeriav v strednej Európe – Clark ÁDÁM s nosnosťou 200 ton.

Šplhanie žeriava

Vežový žeriav po zostavení Clarkom dosahoval výšku pod hákom menej ako 35 m – preto ho bolo treba vytiahnuť za pomoci hydraulickej klietky.
Vyťahovanie sa vykonávalo v troch fázach súčinne s postupom výstavby centrálneho piliera.

1. fáza – na výšku 71,7 m pod hákom
2. fáza – na výšku 106,5 m pod hákom
3. fáza – na výšku 126,8 m pod hákom

Kotvenie žeriava

1. kotvenie – výška 53,1 m
2. kotvenie – výška 88,0 m

Najväčšou výzvou projektu výstavby mosta v Komárne bolo kotvenie vežového žeriava. S narastajúcou výškou žeriava bolo nutné jeho ukotvenie o konštrukciu piliera. Každým ďalším segmentom sa pod narastajúcou váhou nových segmentov pilier ohýba viac smerom k jeho náklonu a spolu s ním aj vežový žeriav, ktorý je k nemu ukotvený. Preto bolo nutné žeriav niekoľkokrát prekotviť medzi jednotlivými fázami vyťahovania. Takisto bolo nutné ukotviť žeriav pod špecifickým odklonením od piliera tak, aby sa pri neskoršej deflekcii piliera tento odklon kompenzoval a žeriav sa vyrovnal. Výpočet presných hodnôt odklonu, dĺžky kotviacich ramien a pozíciu zaťaženého výložníka pri kotvení bolo treba dôkladne naprojektovať.

S týmto cieľom firma Kranimex spolupracovala veľmi intenzívne s technickým oddelením výrobného závodu Liebherr v Biberachu (Nemecko). Výsledkom tejto spolupráce bolo riešenie, ktoré maximálne vyhovuje všetkým firmám participujúcim na realizácii projektu.

KRANIMEX, spol. s r. o., Lazaretská 4/A 81201 Bratislava – www.kranimex.sk


Fotogaléria k článku