Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

CESTA POD ZEM PRI VÝSTAVBE NAJDLHŠIEHO CESTNÉHO TUNELA NA SVETE


Nielenže prebiehajúca rekonštrukcia pobrežnej diaľnice E39 je doteraz najväčším projektom výstavby infraštruktúry v Nórsku, ale tunel Rogfast, ktorý je jej súčasťou, bude najdlhšou a najnižšie položenou diaľnicou pod vodnou hladinou. Pri hĺbke až 392 metrov pod hladinou mora predstavuje tento revolučný projekt ôsmu obdivuhodnú inštaláciu zo zoznamu megaprojektov realizovaných spoločnosťou Volvo Construction Equipment (Volvo CE).

Kompletná rekonštrukcia diaľnice E39 lemujúcej západné pobrežie Nórska je jedným z najdôležitejších projektov, ktoré sa v súčasnosti rozbiehajú. Pre skrátenie času prepravy na polovicu sa počíta s využitím najnovších technológií výstavby mostov a tunelov. To znamená, že sa do popredia záujmu dostávajú všetky osoby aj stroje, ktoré budú na realizáciu takého ambiciózneho projektu potrebné.


Nórsko je svetoznáme vďaka prekrásnym pobrežiam, v blízkosti ktorých nájdete vysokánske hory i hlboké fjordy. Ale táto nádherná krajina má svoju tienistú stránku. V súčasnosti trvá cesta z Kristiansandu na juhu do Trondheimu na severe pobrežnou diaľnicou E39 približne 21 hodín. Napriek tomu v blízkosti tejto diaľnice býva asi tretina z celkového počtu 5,3 milióna obyvateľov Nórska. Ide okrem iného o mimoriadne dôležitú obchodnú trasu pre nórsky obchod vzhľadom na skutočnosť, že približne 60 % exportu krajiny sa vyrába na západnom pobreží. Okrem toho je diaľnica E39 dôležitou vstupnou bránou do susediacich európskych krajín, keďže na jej konci pokračuje ďalej do Dánska.


Ak vaša práca vyžaduje cestovanie touto časťou pobrežia ako v prípade Håvarda Langåkera, vodiča kamióna pracujúceho pre spoločnosť Vassbakk & Stol, môže byť tento úsek dosť problematický. „Mojou úlohou je vyzdvihnúť kamene na stavenisku a následne ich dopraviť na ostatné staveniská, kde ho potrebujú.“ vysvetľuje Langåker. „Na trase musím čakať na trajekty, postáť si v rade na naloďovanie a tiež musím riešiť problémy vzniknuté v dôsledku zrušených trajektov a prepravy po úzkych cestách. U nás máme množstvo ostrovov a fjordov s cestami kopírujúcimi líniu pobrežia. Znamená to, že nie je priestor na žiadne skratky. Z toho dôvodu je to časovo veľmi náročné.“ Toto všetko sa však čoskoro zmení.

Náklady na rekonštrukciu pobrežnej diaľnice E39 vo výške 39 miliárd dolárov zredukujú čas prepravy z Trondheimu do Kristainsandu z 20 na 11 hodín. Obrovskú zásluhu na tomto skrátení času prepravy má tunel Rogfast, ktorého dokončenie je naplánované na rok 2026. Jeho projekt má ambície stať sa najdlhším a zároveň najhlbšie položeným dopravným tunelom sveta – jeho celková dĺžka má byť 27 kilometrov a jeho najnižšie položený bod sa bude nachádzať v hĺbke 392 metrov pod morom.

Ale budovanie tunelov v takejto hĺbke predstavuje mnohé riziká. Pre maximálnu bezpečnosť budúcich účastníkov na trase bude jeho konštrukcia pozostávať z výstavby dvoch oddelených tunelov pre plynulejší dopravný tok. Okrem toho budú na každých 250 metroch vybudované pasáže, ktoré budú spájať oba tunely, vďaka čomu bude možné rýchlo a jednoducho opustiť miesto v prípadoch núdze.

Spoločnosť Volvo CE berie mimoriadne vážne svoju úlohu v rámci dodania tohto inovatívneho projektu, ktorý je súčasťou najnovšej inštalácie na zozname megaprojektov zdobenom mnohými oceneniami. Tiffany Chengová, globálna riaditeľka oddelenia vonkajšej komunikácie spoločnosti Volvo CE, vyhlásila: „Dokončenie výstavby tohto tunela bude predstavovať obrovský prínos nielen pre obyvateľov žijúcich a pracujúcich v Nórsku, ale aj pre ľudí z ostatných krajín. Možnosť byť súčasťou tohto výnimočného projektu a angažovať sa v procese budovania lepšieho dopravného prístupu v tejto prekrásnej časti sveta je niečo, čo nás v spoločnosti Volvo CE naozaj napĺňa hrdosťou.“

Viac informácií nájdete na odkaze Spirit Magazine.

Obrázok 1: Tunel Rogast bude vystavaný v hĺbke až 392 pod morom.
Obrázok 2: Tento revolučný projekt si trúfa skrátiť celkový čas dopravy pozdĺž nórskeho pobrežia na polovicu.

https://www.volvoce.com/slovensko/sk-sk/about-us/news/2019/going-deep-to-build-the-worlds-longest-road-tunnel/