Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

JCB – Vždy hľadáme lepší spôsob - Príbeh JCB pokračuje aj v roku 2019


Spoločnosť JCB, popredný svetový výrobca a technologický priekopník na poli ťažkej a stavebnej mechanizácie, organizovala na začiatku júna medzinárodnú tlačovú konferenciu. Táto udalosť, ktorá sa niesla v duchu technologických inovácií a súčasného produktového portfólia, sa konala 5. 6 – 6. 6.2019 v hlavnom britskom sídle JCB pri meste Rocester. Cieľom tejto akcie bolo najmä oboznámiť širokú odbornú verejnosť o technologických novinkách a produktoch, ako aj o víziách a cieľoch spoločnosti smerom do budúcnosti. Naša redakcia týmto ďakuje za pozvanie, pričom sa teší na ďalšiu spoluprácu. 

Už niekoľko desaťročí po sebe nám spoločnosť JCB prináša spojenie technologických inovácií, pokroku a moderných technológií s vysokou bezpečnosťou, komfortom a produktivitou pri každodennej práci. Ani tentoraz pre nás nebolo na konferencií prekvapením, že JCB opäť dokazuje svoje dominantné postavenie na trhu stavebných strojov a mechanizácie, čo jednoznačne potvrdilo množstvo novinárov a expertov z celého sveta, ktorí sa na akcii zúčastnili. Úvod prvého dňa patril konferencii a odborným prednáškam, ktoré sa zamerali najmä na víziu a úsilie spoločnosti JCB, ktoré reaguje na neustále narastajúce požiadavky zákazníkov, svetové technologické a environmentálne orientované trendy aj smerovanie stavebného trhu za posledné roky.

V tomto smere predstavili inovovaný systém okamžitého monitorovania ktoréhokoľvek stroja JCB, ktorý v súčasnosti sleduje viac ako štvrť milióna strojov po celom svete. Systém LiveLink Telematics, ktorého prvú verziu, mimochodom, predstavili už pred 12 rokmi, otvára široké používateľské možnosti samotnému operátorovi aj správcovi a majiteľovi používaného stroja. Systém sleduje prostredníctvom online portálu a mobilnej aplikácie najmä produktivitu, celkovú spotrebu, prestoje, možnú poruchu, bezpečnosť aj geolokáciu stroja v teréne.


Ďalšou novinkou prvého dňa bolo predstavenie kompaktného dieselového motora DieselMAX normy EÚ Stage V s objemom tri litre pre stroje strednej triedy. Predstavený motor je oproti svojmu predchodcovi o 24 % menší a 30 % ľahší, pričom ponúka o 10 % vyšší výkon pri znížení spotreby o 5 %. Daný motor sa bude ponúkať pre manipulátory 531, 535 a 540, rýpadlo-nakladač 3CX, veľké plošinové a kompaktné pásové nakladače, sklápače 6T – 9T a 13-tonové rýpadlá. Snahou spoločnosti JCB je naďalej zodpovedať prísnym normám EÚ, ktoré zdôrazňujúcu nižšie emisie, šetrnosť k životnému prostrediu, vyšší výkon a, samozrejme, úsporu paliva.

Druhý deň konferencie patril praktickej ukážke strojov a techniky, počas ktorej nám JCB predstavilo niekoľko noviniek. Za najvýznamnejšiu novinku celej konferencie určite považujeme plne elektricky poháňané minirýpadlo 19C-IE, ako aj unikátny elektrický teleskopický nakladač JCB 30-19E, ktorý je svetovou novinkou vo svojej triede. Oba elektrické stroje otvárajú nové revolučné možnosti, najmä čo sa týka využiteľnosti v interiéroch alebo pod zemou, produktivity, nulových emisií pri zachovaní skoro nulovej hlučnosti. Prednosťou minirýpadla a teleskopického nakladača je inovovaný hydraulický systém pre vyššiu produktivitu, vysoká kapacita batérií pre celodennú prevádzku, ako aj krátky čas nabíjania, pri rýchlonabíjaní je to na úrovni dvoch hodín. Ďalšou produktovou novinkou od JCB je kompaktný rýpadlo-nakladač 3CX Compact Highways Master, ktorý je univerzálnym riešením na údržbu a opravy ciest a diaľnic. Dizajn a zhotovenie 3CX sa vyznačuje vysokou úrovňou bezpečnosti a produktivity, ako aj všestrannosti a modulárnosti stroja s využitím rôznych nadstavcov a prídavných zariadení, ktoré možno využiť.

Demonštračná akcia JCB pokračovala predstavením niekoľkých ďalších strojov, ktoré spoločnosť uviedla ako novinky na rok 2019. Za zmienku určite stoja napríklad dva 3-tonové dampery 3T-1 FT and 3T-1 ST, s inovovaným stredovým kĺbom a hydraulickými hadicami bezpečne vedenými cez stred stroja. Taktiež spomenieme JCB Hydradig 110W, ktoré je novým kolesovým rýpadlom s vylepšeným výhľadom, stabilitou stroja, vyššou mobilitou a ovládateľnosťou pri jednoduchšej údržbe a servise. Mali sme možnosť vidieť aj nový teleskopický manipulátor JCB 555-210R, ktorý je prvým rotačným teleskopickým manipulátorom svojho druhu. Vyznačuje sa najmä univerzálnym a všestranným ramenom s dosahom až 20,5 m, nosnosťou až 5,5 tony, stabilitou, vyššou produktivitou, ako aj vynikajúcim výhľadom do všetkých strán. Ukážka noviniek pokračovala predstavením tandemu kompaktných cestných valcov CT160 a CT260, ktoré zjednodušujú prevádzku a prácu, pričom ponúkajú vyššiu produktivitu a návratnosť investície pri porovnaní s predchádzajúcimi modelmi. Vylepšením prešiel najmä dizajn a vyhotovenie, čím sa poskytol väčší priestor pre operátora, vyššia viditeľnosť, možnosť nastúpiť a vystúpiť z oboch strán, ako aj pohodlie, o ktoré sa stará nový antivibračný systém. Prezentačnú akciu uzatvorili kolesové nakladače JCB 403, 407, 409, 427, 437 a 457, ktoré síce poznáme už z minulosti, tentoraz však s inovovanými motormi v súlade s požiadavkami EÚ Stage V. Príkladom je model kolesového nakladača JCB 457, ktorý je aktuálne poháňaný naftovým motorom QSB6.7 s jedným modulom dodatočnej úpravy, ktorý obsahuje katalyzátor oxidácie nafty, selektívnu katalytickú redukciu (SCR), filter pevných častíc (DPF) a katalyzátor na báze amoniaku (ASC). Prirodzene, že nové motory JCB sú nielen šetrnejšie k životnému prostrediu, ale aj efektívnejšie a účinnejšie, čím ponúkajú vyššiu produktivitu pri nižších nákladoch a spotrebe.

            Po skončení prezentačnej konferencie JCB bolo každému z účastníkov jasné, že všetky produkty a inovácie spoločnosti znova potvrdili svoju kvalitu a excelentnosť, čím si JCB jednoznačne naďalej upevňuje svoju vedúcu pozíciu na trhu stavebnej mechanizácie. V tomto smere nám už len ostáva ešte raz poďakovať za vzájomnú spoluprácu s britskou pobočkou JCB a slovenskou pobočkou TERRASTROJ, spol. s r. o., a popriať veľa úspechov do budúcnosti.

www.ekomagazin.sk

Fotogaléria k článku