Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

Elektrocentrály Atlas Copco


Na európskom trhu sa vyskytuje veľké množstvo výrobcov a dovozcov pestrej škály elektrocentrál určených pre rozličné aplikácie. Zvyčajne sa stretneme s ich triedením podľa výkonu a očakávaného spôsobu využitia.

Základné rozdelenie týchto elektrocentrál môže byť na tzv. stacionárne (pokrývajú približne 80 % trhu) a tzv. mobilné (približne 20 % trhu). Triedu mobility popisuje norma ISO 8528-1:1993, podľa ktorej výrobca uvádza, či ide o elektrocentrálu s mobilitou A až E, pričom mobilné elektrocentrály spadajú do kategórie D (bez podvozku) a E (na podvozku). Stacionárne elektrocentrály patria do kategórie A, B alebo C, podľa toho, či nemajú (A), alebo majú základový rám (B), prípadne kapotu (C).

Stacionárne elektrocentrály bývajú často označované ako záložné zdroje, ktorých úlohou je zabezpečiť dodávku elektrickej energie pri výpadku distribučnej siete. Tieto agregáty sú z veľkej časti nekapotované alebo len s jednoduchou kapotážou určenou na prevádzku v interiéroch. Výkon sa spravidla uvádza ako maximálny neprekročiteľný (LTP alebo ESP), ktorý agregát dodáva len v kratšom časovom úseku na pokrytie výpadku dodávky elektrickej energie.

Mobilné elektrocentrály by mali byť konštruované spôsobom umožňujúcim použitie pre čo najviac aplikácií v rôznorodých podmienkach, častú manipuláciu, prevoz, jednoduchú a bezpečnú prevádzku. Používatelia mobilných elektrocentrál sú stavebné spoločnosti a požičovne, ktoré potrebujú na realizáciu svojich zákaziek spoľahlivý zdroj elektrickej. energie bez ohľadu na počasie a miesto nasadenia. Výkon sa pri týchto strojoch prezentuje ako tzv. stály (PRP alebo COP), pričom centrála musí byť schopná dodávať ho nepretržite. Väčšina výrobcov napĺňa pravidlo LTP = 1,1 x PRP (podobne pre COP a ESP).

V neposlednom rade sú rozdielne tiež limity pre výfukové splodiny v oboch kategóriách. Záložné alebo stacionárne generátory majú spĺňať emisnú triedu STAGE II, zatiaľ čo motory v mobilných strojoch triedu STAGE IIIA a v budúcnosti STAGE V.


Obr. Prehľad typov elektrocentrál ATLAS COPCO


Atlas Copco ponúka svojim európskym zákazníkom tri plnohodnotné rady elektrocentrál (pozri obrázok), pochádzajúce z moderného výrobného závodu v španielskej Zaragoze.

V našej ponuke máme sériovo vyrábané priemyselné stacionárne elektrocentrály QIS s výkonmi od 10 do 1 420 kVA (LTP) v kapotovanom alebo nekapotovanom vyhotovení. Tieto generátory sú štandardne vybavené riadiacimi jednotkami pre funkciu záložného zdroja, prípadne pre paralelný chod. Voliteľne možno zvýšiť odhlučnenie výfuku, pridať väčšiu palivovú nádrž či pripojenie na externú nádrž, monitoring stroja a iné voliteľné príslušenstvo. Pre väčšie výkony môžeme ponúknuť záložné zdroje až do 2 300 kVA v kontajnerovom vyhotovení.

Ako druhý predstavujeme rad mobilných centrál (mobility D/E) QES určený predovšetkým pre potreby stavebných spoločností a požičovní. Jednoduché ovládanie, spoľahlivý výkon, odhlučnená kapota určená do exteriéru s protikoróznou ochranou patrí medzi ich hlavné prednosti. Motory, spĺňajúce emisnú triedu ST3A (následne STV), značiek John Deere, Kubota, Volvo a MTU poháňajú alternátory Mecc Alte so systémom Maux, ktorý umožňuje krátkodobé preťaženie o 300 % pre rozbehové špičky štartujúcich motorov na staveniskách.


Obr. Elektrocentrála QAS 5 100 kVA
Aj tretí rad s označením QAS ponúka mobilné elektrocentrály (na podvozku alebo bez neho) určené pre náročnejšie aplikácie. Vyznačujú sa pokročilými riadiacimi jednotkami, super odhlučnenou kapotou a rozmanitým príslušenstvom. Nemenej dôležitý je fakt, že majú jedny z najnižších nákladov na prevádzku. V roku 2019 Atlas Copco predstavilo prvé modely 5. generácie radu QAS 5, pri ktorých sa podarilo znížiť rozmery strojov až o 20 % a navyše znížiť hlučnosť proti predchádzajúcemu radu priemerne o 5 dB(A). Elektrocentrály QAS 5 sú schopné pokryť 100 % záťaže v jednom záťažovom kroku a pokryť rozbehové prúdy až do 300 % svojho menovitého napätia. Digitálna AVR (Automatická voltová regulácia) pre náročné aplikácie je pri všetkých modeloch už v štandarde. K nižšej hlučnosti a predovšetkým k zníženiu spotreby paliva prispieva variabilný systém vetrania, ktorý sa prispôsobuje aktuálnemu zaťaženiu stroja. Pestré príslušenstvo bolo doplnené o tzv. power locky pre čo najbezpečnejšie pripojenie silových káblov, vzdialeným monitoringom fleetling, podvozkami, pripojením na externú palivovú nádrže atď.


Pri kontajnerových mobilných jednotkách QAC by sme radi spomenuli novinku roku 2018 – QAC 1450 TWIN. Sú to dva nezávislé agregáty osadené v kontajneri ISO 20'.
V prípade potreby je, samozrejme, možné oba stroje spojiť dohromady a pokryť výkon až 1450 kVA stáleho výkonu (PRP). Aj pri tomto modeli je možné počítať s pokrytím nábehových prúdov až do 300 %, s variabilným systémom vetrania a s veľmi nízkymi nákladmi na prevádzku. Systém TWIN ponúka možnosť kontinuálnej prevádzky z jedného agregátu pri vykonávaní servisných prác na druhom.

Obr. Elektrocentrála QAC V prípade záujmu o mobilné či stacionárne elektrocentrály Atlas Copco neváhajte osloviť našu spoločnosť.

KOLEX, s. r. o.


Zastúpenie pre SR
Janka Kráľa 27, Nitra
Tel.: 037/6511 597,8
obchod@kolex.sk
www.kolex.sk


Fotogaléria k článku