Široké spektrum odborných článkov a prezentácie spoločností, odborníkov pôsobiacich v oblasti stavebníctva, dopravy, strojárstva, ťažby surovín a environmentálnych technológií vo všetkých odvetviach priemyselnej výroby.

ŠIROKÁ PONUKA NÁHRADNÝCH DIELOV


Spoločnosť Navilen trade, s. r. o., je špecializovaným dodávateľom náhradných dielov na zemné mechanizmy, cestné, vrtné stroje, ako aj žeriavovú, drviacu či triediacu techniku. S dlhoročným odborníkom Ing. Ivanom Ilenčíkom, riaditeľom spoločnosti, sme sa porozprávali, aby nám priblížil dnešné a aktuálne potreby s týmto sortimentom.

Spoločnosť Navilen trade, s. r. o., i vy osobne ste dlhé roky známi na trhu náhradných dielov pre stavebné mechanizmy. Môžete sa nám napriek tomu trošku predstaviť?

Spoločnosť Navilen trade, s. r. o., pôsobí na slovenskom trhu pár rokov, ja ako osoba už takmer skoro 20 rokov. Za ten čas sme si vytvorili renomé spoľahlivého alternatívneho dodávateľa ND, ktorého služby využíva množstvo zákazníkov na celom Slovensku, ako aj v okolitých štátoch. Máme za sebou  výnimočné obdobie vo všetkých smeroch. Našou prioritou je, samozrejme, domáci trh, kde sme doma a kde máme líderskú pozíciu v dodávkach náhradných dielov. Našou špecializáciou sú dodávky náhradných dielov, nepredávame stroje, technológie a neponúkame servis. Hľadáme pre našich klientov cesty, ako ušetriť a pracovať efektívnejšie. Náš klient, nech už má rýpadlo, nakladač, drvič alebo finišer akejkoľvek značky, vie, že sa môže na nás obrátiť s akoukoľvek požiadavkou ND, a my sa vždy pokúsime preňho nájsť najvýhodnejšie riešenie. Samozrejme, v prvom rade ide o cenu a dostupnosť. Musíme byť cenovo výhodní a konkurencieschopní, v čo najkratšom čase, ako i pružní v rýchlosti ponuky. V prvom rade však dbáme na kvalitu ND, ktorá je našou prioritou. Základným cieľom teda je dodávať kvalitné ND za čo najlepšiu cenu a v čo najkratšom čase. Spektrum našich dodávateľov je  veľmi rozmanité, poznáme trh, vieme sa orientovať na potreby zákazníka, vyhodnotiť niekoľko alternatív a predostrieť mu čo najlepšiu ponuku na jeho dopyt.

Kto sú vaši zákazníci?

Našimi zákazníkmi sú veľké firmy, stavajúce diaľnice či iné veľké stavby, rovnako ako malé firmy, živnostníci s 2-3 strojmi, ale aj ďalší predajcovia ND. Samozrejme, lomy, štrkovne či iní ťažiari, odpadové spoločnosti, ale aj servisné firmy a mnohí iní. Spektrum našich zákazníkov je naozaj rozmanité.


Aké náhradné diely dodávate? S akou požiadavkou sa na vás môžu vaši zákazníci obracať?

Dodávame originálne, OEM, ale i aftermarket (alternatívne) ND – čokoľvek, čo je dodateľné, má svoje katalógové číslo – štartér, alternátor, turbo, sklo, čap, ložisko, puzdro, spotrebný a opotrebiteľný materiál, podvozkové diely, hydraulické valce, čerpadlá, hydromotory a podobne – pre akýkoľvek zemný stroj (CAT, Komatsu, Volvo, Case, Hitachi, New Holland atď.), cestné stroje (ABG, Dynapac, Demag, Bomag, Wirtgen...), žeriavy (Demag, Colas, Grove, PPM...), drviče a triediče (Powerscreen, Pegson, Finlay, Extec, Hartl, Komatsu...), vrtné stroje (napr. Atlas  Copco... )atď., atď.

Stačí požiadavku definovať katalógovým číslom alebo presným typom a výrobným číslom stroja a popisom dielu. My sa už následne dopracujeme k alternatívnej ponuke. A už je len na našom klientovi, či mu ponuka vyhovuje a objedná si ju. Na každú značku máme niekoľko zdrojov a vyberáme v danom momente najlepšie riešenie. Vysoká úspešnosť našich ponúk potvrdzuje správnosť našej formy práce.


Takýto obchod zrejme vyžaduje dokonalú logistiku a náročné skladovanie.

Pri dodávkach ND využívame perfektné logistické systémy našich dodávateľov. Využívame skladové zásoby v desaťtisícoch jednotiek našich partnerov s tým, že položky na sklade vieme mať do 24 hodín u nás a v ten deň alebo nasledujúci môže mať dodávku náš klient. Bežne však trvá dodávka rádovo pár dní, závisí od veľkosti, dostupnosti na skladoch u našich partnerov, možnosti dopravy a pod.


Je nejaký problém, s ktorým sa stretávate na slovenskom trhu?

Obchod ovplyvňuje tempo výstavby diaľnic či iných investícií, množstvo financií na trhu. Máme klientov, kde nemáme problém so splatnosťami našich faktúr, sú však aj firmy, kde si jednoducho musíme počkať. Takým sa však snažíme vyhýbať, zdravý cash flow je pre nás veľmi dôležitý. Iný problém, na ktorý narážame, je nedostatok kvalifikovaných ľudí. Nielen strojníkov, ale aj mechanikov je nedostatok.


Ako vnímate konkurenciu? Určite je na trhu viac alternatívnych dodávateľov. Čo je vašou silnou stránkou, výhodou ?

Konkurencia je v trhovom prostredí normálna. My sa koncentrujeme na seba, na našu dobrú prácu pre našich spokojných zákazníkov. Riadime sa heslom, že nemusíme byť vždy najlacnejší, ale náš zákazník sa na nás musí spoľahnúť, že mu dodáme výbornú kvalitu za dobrú cenu v čo najkratšom čase. O to sa snažíme dlhé roky a naši klienti to oceňujú. Vždy hľadáme efektívne riešenia, čo je, mimochodom, aj naším sloganom: Navilen – effective solutions.

www.navilen.sk